Колко правилно е да направите запис в работната книга за уволнението по свое желание

бизнес

Редовно служителите на персонала се сблъскватс документи, за да уволняват работници. Разбира се, има много причини за уволнение, така че е необходимо във всеки отделен случай, за да ги отрази в работната книга. Персоналът трябва да се отнасят до предмета и на Кодекса на труда, което отразява причината за уволнение. Въпреки това, доста често има спорове за това каква част от точка в работната книга и как да се прави запис в работната книга на оставка по негово собствено искане.

Нека да разгледаме по-отблизо най-често срещаното явление - уволнение по молба на служителя.

Всеки служител има право да прекратитрудов договор, предварително (за 2 седмици) да уведомите писмено вашия работодател за това. Но има и категории служители, които имат право да напуснат без работа. Те включват: сключване на срочен договор до 2 месеца и сезонни работници. В този случай служителите са длъжни да уведомят писмено своя работодател в писмена форма в срок от 3 дни. Освен това, съгласно закона има възможност да се кандидатства за период на отпуск или временна неработоспособност.

Служителят, който е подал молбата, има право да се оттеглипреди датата на уволнението. Въпреки това, ако дадено лице вече е било допуснато до мястото на уволненото лице и е издадена заповед за него, тогава молбата е забранена със закон.

Какъв вид запис в работната книга, когато си тръгвате по желание?

Някои служители по човешките ресурси, докато записват, разчитатИнструкция на Министерство на финансите № 69 и отбелязва, че служителят е уволнен въз основа на клауза 3 от член 77 от TCRF. Други се позовават на изискването на ТК и посочват в работната книга на параграф 3 от част 1 на чл. 77 TCRF.

Независимо от предпочитанията на персонала рекорд е фиксирана, работникът или служителят е длъжен да постави думите "запознати" и да подпише MK (книга).

Ако уволнението възникне в резултат напреференциални обезщетения, предоставени от закона, е необходимо да се впише в работната книга за уволнението по свое желание и да се посочи причината.

Една от причините за такова уволнение може да бъдеда се грижи за дете под 14-годишна възраст (със сертификат от лечебно заведение). Също така този вид уволнение е често срещано сред служителите, чиито съпрузи се преместват в друго населено място (в същото време е необходимо да се предостави удостоверение от работното място на съпруга).

Така че има един нюанс - уволнениерезултат от прехвърляне на друго работно място. Съгласно закона това уволнение е и собственото си желание. Колко правилно да се впише в работната книга за уволнението? Да видим как да се справим с този проблем.

Според ТС (клауза 5, член 77), работодателят има право да направи това уволнение, когато:

  1. искане на самия служител
  2. със съгласието на служителя

Разбира се, и запис зависи от основата стрелба. Новата организация трябва да направи запис в ТС, че работникът или служителят ", приет в превода". Въпреки това, причината за прехвърляне не е показана.

Извършване на запис в работната документация за уволнениепо ваша собствена воля, бъдете изключително внимателни. В края на краищата, въпреки десетгодишното действие на TCRF, се правят често срещани грешки. Някои служители на персонала, които вписват в работната книга за освобождаване по желание, се позовават на член 80 от TCRF. Това действие е неприемливо, тъй като този член е само обяснение на процедурата за уволнение и не е извинение за освобождаване на служител. Такава регистрация ще създаде определени проблеми не само за освободения служител, но и за неговия работодател. В края на краищата на следващото работно място ще бъде поискано да направят подходящи корекции.

Коментари (0)
Добавете коментар